Մայիսի 18-ին ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի հերթական նիստում «Պատվաստանյութի նկատմամբ անվստահությունը՝ որպես հանրային առողջության լուրջ հիմնախնդիր» զեկուցման ժամանակ ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը:
«Տիկին նախագահ, նախ թույլ տվեք երախտագիտությունս հայտնել բանաձեւի հեղինակներին: Շատ կարեւոր փաստաթուղթ ենք քննարկում:
Կցանկանայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետեւյալ երեք հայեցակետերին:
Առաջին՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրության ուսումնասիրությունն ինձ թույլ են տալիս եզրակացնել, որ մեր կազմակերպության անդամ պետություններում հստակ կապ կա ժողովրդավարության որակի եւ բնակչության պատվաստումների մակարդակի միջեւ: Ակնհայտ է, որ որոշ երկրներում ժողովրդավարության ոչ ամենաբարձր որակը կանխորոշում է պատվաստումների պետական ծրագրերի նկատմամբ քաղաքացիների վստահության ցածր մակարդակը:
Եթե ուշադիր նայենք ԱՀԿ տվյալները, կտեսնենք, որ միայն ԵՄ երկրների մեծ մասը կարող է հասնել պատվաստումների բարձր մակարդակի: Սա մտահոգիչ միտում եւ մարտահրավեր է: Մեր անդամ երկրների միջեւ պատվաստումների մակարդակի անհամամասնության մեկ այլ բացատրությունը պատվաստանյութերի անհավասար հասանելիությունն է դրանց ներդրման ամենավաղ փուլում: Covid-19-ի դեմ առաջին լավագույն պատվաստանյութերի արդար բաշխումն ու հասանելիությունը մեծապես տուժել է: Շատ երկրներ սկսեցին դրանք ստանալ տնտեսապես ավելի զարգացած երկրների կարիքները բավարարելուց հետո: Այս հարցում, ցավոք, համերաշխությունը երկրորդ տեղում էր:
Երկրորդ՝ բոլոր տեսակի պատվաստումների հանդեպ թերահավատությունը սկսեց տարածվել ոչ զարգացած տնտեսություններ ունեցող երկրներում Covid-19-ի դեմ պատվաստումների ծրագրերի մեկնարկից հետո: Այն երկրներում, որտեղ առողջապահական ապահովագրությունը նույնպես թույլ է զարգացած, հաղորդակցման տեխնոլոգիաները եւ սոցիալական ցանցերը պատրաստակամորեն տարածում եւ սրում են պատվաստանյութերի նկատմամբ նիհիլիզմը: Սա նոր մարտահրավեր է, որը պետք է մեր ուշադրության կենտրոնում լինի:
Եւ վերջինը՝ կարծում եմ, որ օգտակար կլինի, եթե մեր կազմակերպությունն ունիվերսալ մոտեցումներ մտածի այն մարդկանց փոխհատուցման մեխանիզմների մասին, ովքեր տուժել են պատվաստումներից: Ես գիտեմ, որ նման զարգացումներ կան ԵՄ-ում: Պատվաստումների մակարդակի առումով մեր անդամ երկրների շերտավորման հետագա խորացումից խուսափելու համար մենք պետք է առավելագույնս հավասար հնարավորություններ ստեղծենք Եվրոպայի բոլոր քաղաքացիների համար»,- նշել է պատգամավորը:

18 мая член делегации НС РА в ПАСЕ, член фракции "Армения" А.Геворкян выступил на очередном заседании Комиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию.
“Г-жа Председатель, прежде всего позвольте поблагодарить авторов резолюции. Обсуждаем крайне важный документ.
Хотел бы привлечь Ваше внимание к следующим трем копцептуальным пунктам.
Во-первых, изучение статистики Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) позволяет сделать вывод, что в государствах-членах нашей организации существует четкая связь между качеством демократии и уровнем вакцинации населения. Очевидно, что в некоторых странах не самое высокое качество демократии предопределяет низкий уровень доверия граждан к государственным программам вакцинации.
При внимательном рассмотрении данных ВОЗ можно увидеть, что только большинство стран ЕС могут достичь высокого уровня вакцинации. Это тревожная тенденция и вызов. Еще одним объяснением различий в уровне вакцинации между нашими странами-членами является неравная доступность вакцин на самой ранней стадии их внедрения. Справедливое распределение и доступность первых лучших вакцин против Covid-19 сильно пострадали. Многие страны начали их получать после удовлетворения потребностей более экономически развитых стран. К сожалению, солидарность в этом вопросе отошла на второй план.
Во-вторых, после запуска программ вакцинации против Covid-19 в странах со слаборазвитой экономикой начал распространяться скептицизм по поводу всех типов вакцин. В странах, где медицинское страхование также слабо развито, охотно распространяются коммуникационные технологии и социальные сети, усугубляя прививочный нигилизм. Это новый вызов, на котором мы должны сосредоточиться.
И, наконец, думаю, было бы полезно, если наша организация подумала бы об универсальных подходах к механизмам компенсации людям, пострадавшим вследствие прививок. Знаю, что такие разработки есть в ЕС. Чтобы избежать дальнейшего углубления расслоения наших государств-членов по уровню вакцинации, мы должны создать максимально равные возможности для всех граждан Европы”, - отметил А.Геворкян.